اسطوره و اسطوره‌شناسی به روایت نورتروب فرای

بهمن نامور‌مطلق

اسطوره و اسطوره‌شناسی به روایت نورتروب فرای

100,000 ریال

فارسی

978-600-94300-7-9


خرید از

دیجی کالا

 

کتاب حاضر به آراء و آثار یکی از مهم­ترین اسطوره­شناسان نیمه دوم قرن بیستم یعنی نورتروپ فرای اختصاص یافته است. دست کم دو انگیزه برای نوشتن چنین کتابی وجود داشت: نخست اینکه فرای جایگاه ویژه­ای در مطالعات اسطوره­شناسی ادبیات و هنر اشغال می­کند، چنانکه گاهی به تنهایی این رویکرد را نمایندگی می­نماید؛ دوم اینکه فرای مانند بسیاری دیگر از اسطوره­شناسان در ایران بسیار کم شناخته شده است و این در حالی است که جوامع علمی در سطح جهان از نظریه و روش تحقیق وی بهره­ها برده­اند و همچنان می­برند. لازم بود هر چند با تأخیر، رویکرد مطالعاتی و مفاهیم مرتبط با نقد ادبی و هنری فرای به جامعه علمی کشور ما بیش از پیش معرفی شود. امید است این معرفی آغازی برای مطالعه عمیق­تر و گسترده­تر آثار این نظریه­پرداز بزرگ کانادایی در جامعه علمی کشورمان باشد.

در همین جا و پیش از هر چیز لازم می­دانم از تمام کسانی که در این راه مرا یاری کردند تشکر کنم. اما باید از دو دانشجوی خوبم که قسمت­هایی از این کتاب محصول همکاری آنها بوده است، تشکر ویژه بنمایم: سرکار خانم ندا سیفی دانشجوی دکتری پژوهش هنر دانشگاه هنر تبریز که دو مقاله مهم کتاب یعنی پیاده‌سازی روش میتوسی با همکاری وی انجام شده و سرکار خانم مریم پیردهقان دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهش هنر همین دانشگاه که پیاده­سازی روش رمز کل نیز با همکاری او انجام گرفته است. امیدوارم این پژوهشگران جوان و همه پژوهشگران جوان کشور همواره موفق باشند.

همان­طورکه در پیشکش­‌نامه نوشته‌­ام این اثر را به دانشجویانی تقدیم می­کنم که با گوش دادن و گاه پرسش‌های خود امکان سخن و غنی شدن سخن­‌های ما را به وجود می­آورند.

                                               بهمن نامور مطلق

                                          هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی